Szkoła Jazzu
Strona znajduje się w przebudowie! Zapraszamy wkrótce!

WITAMY!

Zapraszam wszystkich zainteresowanych graniem muzyki innej niż klasyczna. W naszej szkole klasy instrumentalne prowadzą wybitni polscy muzycy z doświadczeniem pedagogicznym, aktywnie koncertujący na scenach całego świata.

Zbigniew Czwojda

W 1976 r. studiował na Akademii Muzycznej (wówczas Wyższa Szkoła Muzyczna) we Wrocławiu w klasie trąbki Mariana Piwowarczyka, a po jej ukończeniu pozostał kilka lat na Uczelni jako asystent.

Choć Zbigniew Czwojda jest trębaczem wykształconym na muzyce klasycznej jego pasją i życiowym credo stał się jazz we wszystkich jego odmianach. Granie tej muzyki rozpoczął od formacji Freedom  (I nagroda na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1971 r.) i  Big-Band Wrocław.  Pierwsze combo jazzowe to Spisek Sześciu (I nagroda na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1974 r.). W latach 1974-1977 współpracuje ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia w Warszawie pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, w którym grali najwybitniejsi polscy jazzmani. Ukoronowaniem tej współpracy był wyjazd zespołu na miesięczną trasę koncertową po Skandynawii, występy w najlepszych klubach i festiwalach jazzowych m.in. wspólny koncert z Count Basie Big Band w Szwecji.

Rok 1976 to założenie grupy Crash. Z grupą tą na Festiwalu Jazzowym w San Sebastian (Hiszpania) zajmuje I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym. Efektem tego są późniejsze wyjazdy do Hiszpanii i wspólne koncerty m.in. z Sonny Rollinsem. Grupa Crash za czasów liderowania Zbigniewa Czwojdy uznana została przez redaktora naczelnego pisma Melody Maker najlepszą jazz-rockową grupą  w Europie.

W roku 1979  wyjeżdża do USA, a po powrocie w 1980 r. przyjmuje propozycję współpracy z zespołem Sami Swoi,  którego liderem zostaje w 1981 r. Pod jego kierownictwem Sami Swoi występują na najważniejszych festiwalach jazzowych Europy m.in. Pori Jazz (Finlandia) oraz North Sea Jazz Festival w Hadze (Holandia). Lata 1981-1990 to występy głównie na terenie Europy Zachodniej, a w Polsce trasy koncertowe z Andrzejem Rosiewiczem, Heleną Vondraczkową i in.

W roku 1986 Zbigniew  Czwojda nawiązuje współpracę z amerykańskim czarnym wokalistą Wayne Bartlett’em i występuje z nim w programie 2 TV polskiej, a później odbywa trasy koncertowe po kraju wzbudzając wszędzie wielkie zainteresowanie i entuzjazm publiczności.

W 1990 r. całkowicie zmienia skład zespołu i zmienia nazwę na  The New Sami Swoi, pod którą zespół występował do 2001 roku. Od 2002 roku zespół prowadzony przez Zbigniew Czwojdę nosi nazwę Czwojda Band (www.myspace.com/czwojdaband)  i coraz częściej grają w nim jego dzieci Magda (gitara) i Michał (perkusja).

Zbyszek współpracuje z czołówką wokalistów polskich m.in. z Markiem Bałatą, Ewą Bem, Ewą Urygą, Krzysztofem Kiljańskim i Grażyną Łobaszewską.

W roku 1998 Zbigniew Czwojda otworzył we Wrocławiu Wrocławską Szkołę Jazzu I Muzyki Rozrywkowej, której jest dyrektorem i wykładowcą. 

W latach 2000 - 2006  piastował  funkcję Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego we Wrocławiu.

W roku 2005 odznaczony  przez Ministra Kultury brązowym medalem "Zasłużony dla kultury Gloria Artis".

 

NASZ PROFIL NA FACEBOOKU